Sieć współpracy- spotkania organizacyjne

Ważnym elementem nowego systemu wspomagania szkół są międzyszkolne sieci współpracy i samokształcenia. Głównym ich celem jest ułatwienie wymiany doświadczeń i stworzenie możliwości podejmowania wspólnych wyzwań przez nauczycieli i dyrektorów z różnych placówek. Dzięki pracy w sieci następuje integracja środowiska oświatowego wokół zagadnień istotnych      z punktu widzenia kształcenia uczniów i zarządzania szkołą. Sieci mogą mieć charakter tematyczny, czyli skupiać nauczycieli z różnych poziomów kształcenia wokół jednego zagadnienia lub przedmiotowy.
Zgodnie z nowym modelem, istotna jest komplementarność działań podejmowanych w ramach sieci z działaniami wnikającymi ze wspomagania szkół. Dzięki diagnozie prowadzonej w placówkach można poznać potrzeby nauczycieli, a tym samym wyznaczyć obszar do pracy międzyszkolnej sieci współpracy i samokształcenia.
Sieci służą nauczycielom pomocą przedmiotowo-metodyczną, pomagają rozwijać ich warsztat pracy, są okazją do współpracy z innymi nauczycielami z rejonu.
W ramach Programu Wspomagania na terenie Gminy Krosno Odrzańskie funkcjonują międzyszkolne sieci:TIK - sieć poświęcona tematyce wykorzystania TIK w pracy nauczyciela na każdej lekcji.

TEMAT SIECI W PIERWSZYM ROKU REALIZACJI :

PRACA Z NOWOCZESNYMI TECHNOLOGIAMI TIK

Cele ogólne:

1. Rozwijanie kompetencji nauczycieli w zakresie technologii informacyjno -  komunikacyjnych: zdobywanie nowej wiedzy, umiejętności i postaw, jakie mogą być użyteczne podczas wykorzystania TIK na zajęciach edukacyjnych,
  2.  Tworzenie rozwiązań - wypracowanie narzędzi, scenariuszy, materiałów, które są pomocne w radzeniu sobie z pracą w kontekście indywidualnych zadań zawodowych.

Działania podejmowane w ramach sieci

1. Spotkanie organizacyjne :

• Integracja uczestników sieci Rozpoznanie potrzeb i zasobów Ustalenie celów, harmonogramu pracy i działań

2. Spotkanie robocze :

• Dzielenie się doświadczeniami, narzędziami, dobrymi praktykami
  • Tworzenie nowych rozwiązań

3. Spotkanie podsumowujące:

• Podsumowanie i omówienie pracy sieci
  • Ewaluacja

Uczestnicy sieci

"Międzyszkolna sieć współpracy nauczycieli stosujących TIK" powstała w związku realizacją Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019 - "Aktywna tablica".

Uczestnikami sieci są:

• Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krośnie Odrzańskim - koordynator ANNA BOŻĘCKA
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Kilińskiego w Krośnie Odrzańskim  -koordynator LESZEK JAGIEŁŁO
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie Odrzańskim - koordynator TOMASZ STEPEK
  • Zespół Edukacyjny w Osiecznicy- koordynator EWA PRZEŹDZIĘK
  • Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Śląskiej w Wężyskach - koordynator AGNIESZKA PLICHTA
  • Szkoła Podstawowa im ks. Jerzego Popiełuszki w Radnicy - koordynator ANNA SENK

Sprawozdanie z I spotkania w dniu 1 marca 2018 r.

1 marca 2018r.  w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Kilińskiego w Krośnie Odrzańskim odbyło się spotkanie szkolnych koordynatorów TIK  sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli szkół podstawowych miasta i gminy Krosno Odrzańskie, w którym uczestniczyli:

• Tomasz Stepek- nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 3 im. Ignacego Łukasiewicza,
  • Wioletta Radecka- Weretko – dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Krośnie Odrzańskim, w zastępstwie za koordynatora- Annę Bożęcką,
  • Leszek Jagiełło- nauczyciel Szkoły podstawowej nr 2 im.Jana Kilińskiego w Krośnie Odrzańskim,
  • Izabela Sańko- dyrektor Szkoły Podstawowej nr2 im. Jana Kilińskiego w Krośnie Odrzańskim- koordynator sieci
  • Ewa Przeździęk- nauczyciel Zespołu Edukacyjnego w Osiecznicy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
  • Anna Senk- nauczyciel Szkoły podstawowej im. Ks. Jana Popiełuszki w Radnicy
  • Agnieszka Plichta- nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Śląskiej w Wężyskach

Spotkanie miało na celu ustalenie celów i zasad współpracy, wypracowanie wspólnych działań w ramach sieci, a także przygotowanie planu współpracy na rok szkolny 2017/2018 na podstawie propozycji koordynatorów z poszczególnych placówek.

Zaproponowano między innymi:

• stworzenie na stronach internetowych szkół działu, służącego publikowaniu materiałów, dokumentacji podsumowującej działania sieci, scenariuszy zajęć oraz propozycji dobrych praktyk,
  • organizację spotkań konsultacyjnych, konferencji, warsztatów,
  • organizację lekcji pokazowych celem wymiany doświadczeń wśród nauczycieli.

Ustalono terminarz lekcji pokazowych organizowanych w każdej placówce, otwartych dla wszystkich chętnych nauczycieli z sieci współpracy.

Kolejne spotkanie koordynatorów  zaplanowano w maju 2018r..