KONSPEKT LEKCJI POKAZOWEJ Z PRZYRODY
Konspekt lekcji przyrody w klasie V
Data: 25.04.2018 r.
Prowadząca: Anna Bożęcka
Temat: Poznajemy paprotniki.
Cele ogólne:
A) poznawcze:
- poznanie paprotników,
B) kształcące:
- kształcenie umiejętności logicznego myślenia,
- doskonalenie umiejętności analizowania tekstu źródłowego,
C) Wychowawcze:
- wdrażanie do pogłębiania wiedzy,
- kształtowanie postaw proekologicznych.
Cele operacyjne:
Poziom A:
- Wymienia grupy paprotników (paprocie, skrzypy, widłaki),
- Wymienia miejsca występowania paprotników,
- Wymienia elementy budowy paproci,
- Podaje przykłady znaczenia paprotników ( w przyrodzie i gospodarce człowieka).
Poziom B:
- Omawia budowę zewnętrzną paproci,
- Omawia budowę zewnętrzną skrzypów i widłaków.
Poziom C:
- Rozpoznaje przedstawicieli paprotników,
- Opisuje miejsca występowania paprotników,
- Wskazuje i omawia na okazie paproci kupki zarodni.
Poziom D:
- Na podstawie dodatkowych źródeł informacji omawia sposób powstawania węgla kamiennego.
Metody pracy:
- Praca z materiałem źródłowym, ( prezentacja multimedialna)
- Modelowanie,
- Pogadanka.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa.
Środki dydaktyczne:
- Tablica multimedialna,
- Multibook,
- Prezentacja multiemdialna,
- Internet,
- Płyta CD do nauczania przyrody w klasie V wyd. Nowa Era
- Podręcznik do przyrody,
- Zeszyt ćwiczeń,
- Zeszyt przedmiotowy,
- Tablica,
- Kreda,
- Okaz paproci doniczkowej.
Czas trwania: 45 minut
Fazy lekcji:
Wprowadzenie (10 minut ):
Nauczyciel wita się z uczniami i sprawdza obecność, a także sprawdza przygotowanie uczniów do zajęć ( posiadanie książek, zeszytów ćwiczeń). Uczniowie zgłaszają swoją obecność i przygotowanie do zajęć.
Realizacja:
W ramach powtórzenia wiadomości z ostatniej lekcji dotyczącej mchów, uczniowie piszą kartkówkę ( załącznik) ok. 8 minut.
Po zebraniu kartkówek nauczyciel podaje temat lekcji. Zapoznaje uczniów z celami lekcji. Uczniowie zapisują temat w zeszycie przedmiotowym. Informuje uczniów, że osoby aktywnie biorące udział w lekcji otrzymają plusy z aktywności.
Zagadnienia omawiane na lekcji:
Nauczyciel wykorzystując tablicę multimedialną przedstawia prezentację dotyczącą paprotników. Zwraca uwagę na główne zagadnienia ( występowanie, podział, budowa zewnętrzna ,przedstawiciele i znaczenie paprotników).
http://x02.szkolnictwo.pl/Paprotniki.ppt
Prezentacja jest ogólnie dostępna do wykorzystania podczas lekcji.
Porównując mchy do paprotników wskazuje podobieństwo w występowaniu paprotników.
Nauczyciel omawia podział paprotników na trzy grupy. Dzieli uczniów na trzy grupy ( wg rzędów ławek w których siedzą) aby scharakteryzowali paprocie, skrzypy
i widłaki i dopasowali do nich odpowiednie cechy w ćwiczeniu 2 str. 95. ( ok. 5minut).Wybrani uczniowie omawiają cechy przedstawicieli poszczególnych grup.
Korzystając z okazu paproci doniczkowej nauczyciel omawia budowę paproci
a uczniowie wykonują ćwiczenie 1 w zeszycie ćwiczeń str. 94 (wyd. Nowa Era). Uczniowie obserwują paproć, oglądają dokładnie jej liście i próbują zlokalizować kupki zarodni.
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej powiększenie kupek zarodni
z zarodnikami ( źródło -Internet).
Uczniowie w trakcie prezentacji wykonują poszczególne zadania w zeszycie ćwiczeń. W razie problemów z rozwiązaniem ćwiczeń nauczyciel nauczyciel wyjaśnia polecenia i stara się naprowadzić uczniów na prawidłowy tok rozumowania.
Korzystając ze źródeł internetowych pokazuje różnych przedstawicieli paprotników, a w szczególności paprotniki chronione. Uczniowie zapisują nazwy w zeszycie.
https://www.slideshare.net/Stella_89/paprocie-skrzypy-widaki
Uczniowie po obejrzeniu prezentacji zastanawiają się jakie znaczenie mogą mieć paprotniki w przyrodzie i życiu człowieka, a następnie wykonują ćwiczenie 4 str. 96. (znaczenie paprotników). W razie konieczności nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów.
Podsumowanie:
Po zakończeniu zajęć każdy z chętnych uczniów ma za zadanie powiedzieć jedno zdanie o tym czego dowiedział się na dzisiejszej lekcji. Każdy następny uczeń stara się powiedzieć coś innego, tak aby żadna wypowiedź się nie powtórzyła.
Korzystając z multibooka chętni uczniowie podchodzą do tablicy multimedialnej
i wykonują ćwiczenie z tematu „Paprotniki - rośliny o zróżnicowanej budowie” ( multibook Tajemnice przyrody klasa V).
Nauczyciel zadaje zadanie domowe:
Na podstawie dodatkowych źródeł informacji omów sposób powstawania węgla kamiennego.
Załącznik
Imię i nazwisko: |
|
|
1) 2) 3) 4)
|
|
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
przeprowadzonej w klasie V "a" w dniu 08.05.018r.
TEMAT: Nauka płynąca z mitu o Syzyfie i jej aktualność w XXI wieku.
CELE :
ogólne
szczegółowe
uczeń:
z wartościami ogólnie akceptowanymi
- dba o estetykę języka
METODY :
-praca z tekstem
-metoda problemowa
FORMY :
-praca indywidualna -praca grupowa
POMOCE : podręcznik ,tablica interaktywna, karty pracy
Przebieg lekcji :
Dodać pozytywne czyny- nie umierają ludzie, dobrze zarządza miastem.
Wniosek: np. Syzyf postępował źle, dlatego został ukarany.
Notatka: np. Musimy ponosić odpowiedzialność za swoje czyny. Nauka płynąca z mitu o Syzyfie jest ciągle aktualna .
- praca ciężka, bezskuteczna, niekończąca się,
- podanie przykładów.
11. Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej. Polecenie 6 b) str.240.
Załącznik Nr 1
1.Mąż i .............
5. Paluszek i .......................... to szkolna wymówka.
HASŁO: ............................................ ...................................
Załącznik Nr 2
W podanym diagramie wykreśl następujące wyrazy: kurz, brzeg, druh, żubr, bóg, żmija. Pozostałe litery czytane poziomo utworzą hasło.
K |
U |
R |
Z |
P |
O |
C |
Z |
U |
B |
R |
Z |
E |
G |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
C |
I |
E |
D |
R |
U |
H |
O |
B |
O |
Ż |
U |
B |
R |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
W |
I |
Ą |
B |
Ó |
G |
Z |
K |
U |
Ż |
M |
I |
J |
A |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
HASŁO: ............................................ .............................................................
W podanym diagramie wykreśl imiona bogów : Hera, Hades, Hefajstos, Hekate. Pozostałe litery czytane poziomo utworzą hasło.
H |
E |
R |
A |
K |
O |
N |
H |
A |
D |
E |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
S |
E |
K |
H |
E |
F |
A |
J |
S |
T |
O |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
W |
E |
N |
H |
E |
K |
A |
T |
E |
C |
J |
E |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
HASŁO: ............................................ .............................................................
Załącznik Nr 3
NIEWŁA ŚCIWE POSTĘPOWANIE .........................
Mit o Syzyfie uświadamia nam, że musimy ponosić ...............................
za swoje czyny.
Być odpowiedzialnym to znaczy:
- ......................................................................................................
- .......................................................................................................
- .......................................................................................................
NIEWŁA ŚCIWE POSTĘPOWANIE .........................
Mit o Syzyfie uświadamia nam, że musimy ponosić ...............................
za swoje czyny.
Być odpowiedzialnym to znaczy:
- ......................................................................................................
- .......................................................................................................
- .......................................................................................................
NIEWŁA ŚCIWE POSTĘPOWANIE .........................
Mit o Syzyfie uświadamia nam, że musimy ponosić ...............................
za swoje czyny.
Być odpowiedzialnym to znaczy:
- ......................................................................................................
- .......................................................................................................
- .......................................................................................................
NIEWŁA ŚCIWE POSTĘPOWANIE .........................
Mit o Syzyfie uświadamia nam, że musimy ponosić ...............................
za swoje czyny.
Być odpowiedzialnym to znaczy:
- ......................................................................................................
- .......................................................................................................
- .......................................................................................................
Załącznik Nr 4
syzyfowa praca – praca ciężka, bezskuteczna, niekończąca się
syzyfowa praca – praca ciężka, bezskuteczna, niekończąca się
syzyfowa praca – praca ciężka, bezskuteczna, niekończąca się
syzyfowa praca – praca ciężka, bezskuteczna, niekończąca się
syzyfowa praca – praca ciężka, bezskuteczna, niekończąca się
syzyfowa praca – praca ciężka, bezskuteczna, niekończąca się
syzyfowa praca – praca ciężka, bezskuteczna, niekończąca się
syzyfowa praca – praca ciężka, bezskuteczna, niekończąca się
syzyfowa praca – praca ci ężka, bezskuteczna, niekończąca się
syzyfowa praca – praca ciężka, bezskuteczna, niekończąca się