Szkoła

 • Ogólnopolski tydzień bibliotek

  8 – 15 maja przypada Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. To ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczny Tydzień Bibliotek przebiega pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece”. Menu święta bibliotek ma zatem oferować smakowanie słowa i łakome literackie kąski.„Zasmakuj w bibliotece”Autorem hasła jest Mariusz Nakielny, starszy kustosz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, który uzasadniania wybór w następujący sposób:„Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa. Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w bibliotece łakomy literacki kąsek. To dla was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy.”Dołączajcie/przesyłajcie zdjęcia Waszych ulubionych książek, tych, które teraz czytacie, do których z chęcią wracacie, ulubionych/ polecanych książek Waszych rodziców, dziadków. Pokażcie swoje zakładki do książek.

 • Motta filozoficzne klas V

  Klasy piąte ostatnio trochę pofilozofowały i tak oto powstał niewielki zbiór mądrych myśli, które są życiowymi mottami piątaków. Poczytajcie, może i Wy znajdziecie coś ciekawego dla siebie. Jeśli macie jakieś własne propozycje, możecie je dodawać w komentarzach.Motta klasy Va i Vb:

  Żyj chwilą! Chyba, że chwila jest nieprzyjemna, w takim przypadku zjedz ciasteczko.

  Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem Twojego życia.

  Staraj się zawsze być pożytecznym, lecz nigdy – niezastąpionym.

  Zmień się, a świat wokół Ciebie też zacznie się zmieniać.

  Sukces przychodzi jedynie do tych, którzy działają, podczas gdy pozostali oczekują jego nadejścia.

  Czerp z innych, ale nie kopiuj ich. Bądź SOBĄ.

  Szczęścia szukaj blisko siebie, bo ono jest w drobnych, codziennych radościach.

  Miłość prawdziwa zaczyna się wówczas, gdy niczego w zamian nie oczekujesz.

  Bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał tego więcej. Jeśli koncentrujesz się na tym, czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo.

  Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy.

  Ludzie z poczuciem humoru żyją dłużej.

  Wejście na górę nie oznacza, że jest się na szczycie.

  Najpierw obowiązki, potem przyjemności.

  Żyj swoim życiem. I tak należy do Ciebie. Nie próbuj zbyt mocno. W porządku jest czasem stracić.

  Nigdy się nie poddawaj, rób zawsze swoje, nie myśl o zdaniu innych i przemyśl swoje wszystkie czyny

  Lepiej próbować i potem żałować - niż żałować, że się nie spróbowało.

 • Ważna informacja dla rodziców dzieci przedszkolnych

   

  https://www.krosnoodrzanskie.pl/images/fronty/dzieci.png

  Szanowni Państwo!

  Dbając o bezpieczeństwo dzieci oraz Państwa, funkcjonowanie przedszkoli, oddziałów przedszkolnych
  w szkołach, żłobka i klubu dziecięcego na terenie Gminy Krosno Odrzańskie zostanie wznowione 25 maja 2020 r. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji. Pracujemy nad tym, by najmłodsi mieszkańcy naszej Gminy mogli spokojnie wrócić pod opiekę bardzo dobrze przygotowanych placówek oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego. Obecnie weryfikujemy procedury sanitarne, dostosowujemy je do stanu epidemii, dokonujemy zakupu najlepszych środków ochronnych i higienicznych. W naszej Gminie nie odnotowano dotąd przypadku zachorowania na koronawirusa i zrobimy wszystko, by tak pozostało. Rozważyliśmy wszystkie argumenty, zarówno grona pedagogicznego, jak i rodziców. Podjęta decyzja w tym momencie jest najbardziej racjonalna
  i w największym stopniu chroni dzieci, ich rodziny oraz wszystkich mieszkańców. 

  Jednocześnie informujemy, ze zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID – 19 (Dz. U. 2020, poz. 790) istnieje możliwość skorzystania z tego zasiłku do dnia 24 maja 2020 r.

  ZARZĄDZENIE NR 5/2020

   

  Dyrektora Zespołu Szkolno- Przedszkolnego

  w Krośnie Odrzańskim

  z dnia 05 maja 2020 r.

  w sprawie

   czasowego zawieszenia zajęć w Przedszkolu w Starym Raduszcu
  w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Krośnie Odrzańskim w związku  z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

   

  Na podstawie:

  - § 18 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu
  z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r., Nr 6, poz. 69 z późn. zm.),
  -  § 4b pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410),

  -  § 14 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań  w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493), po uzyskaniu zgody organu prowadzącego     

   

  Zarządza się, co następuje:

   § 1.

  1. Zawiesza się na czas oznaczony prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej Przedszkola w Starym Raduszcu w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Krośnie Odrzańskim w okresie od dnia 6 maja 2020 r. do dnia 24 maja 2020 r. w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

  2. W okresie czasowego zawieszenia zajęć, o którym mowa w ust. 1, zadania Przedszkola w Starym Raduszcu w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Krośnie Odrzańskim są prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

  § 2.

  Zarządzenie podlega ogłoszeniu na stronie internetowej Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Krośnie Odrzańskim oraz na tablicy ogłoszeń Przedszkola w Starym Raduszcu w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Krośnie Odrzańskim

  § 3.

  Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

  Wioletta Radecka- Weretko

   

 • Światowy Dzień Higieny Rąk

  kGłównym celem Światowego Dnia Higieny Rąk, przypadającego na 5 maja, jest podniesienie świadomości o tym, że tak prosta czynność, jak mycie i dezynfekcja rąk w opiece zdrowotnej, na każdym szczeblu medycznym oraz osób, które odwiedzają chorych, przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa opieki nad pacjentem.Pamiętajmy również o znaczeniu higieny rąk w życiu codziennym – to przecież najprostsza ochrona przed krążącymi zawsze i wszędzie chorobotwórczymi bakteriami, wirusami, grzybami i pasożytami. Zaleca się myć ręce w następujących sytuacjach: po powrocie do domu z pracy, ze sklepu, po podróży środkami komunikacji miejskiej; przed przygotowywaniem posiłku, w trakcie przygotowywania go i przed samym jedzeniem; po skorzystaniu z toalety; po kontakcie ze zwierzętami i przedmiotami należącymi do nich (kuweta, zabawki, smycz itp.); po kichaniu, kasłaniu, czyszczeniu nosa; po wykonaniu opatrunku na skaleczeniu, ranie, zmianach skórnych; po czynnościach porządkowych, wyniesieniu śmieci; po trzymaniu pieniędzy; po kontakcie z osobą chorą w domu lub w szpitalu.

 • 4 maja - Dzień Strażaka

  4 maja 2020 Międzynarodowy Dzień Strażaka

  Życzymy Wam bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia, pomyślności w życiu osobistym.Niech podejmowane działa i służba drugiemu człowiekowi będą zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania.

  STRAŻACY zawodowi i ochotnicy – dziękujemy, że jesteście!

 • Możliwość otwarcia przedszkola

  Szanowni Państwo!

  W związku z dopuszczeniem możliwości otwarcia przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach, żłobków i klubów dziecięcych prosimy o zgłoszenie potrzeby w zakresie opieki nad dziećmi
  w poszczególnych placówkach (telefonicznie lub mailowo). Jednocześnie zgodnie z wytycznymi
  w pierwszej kolejności z opieki będą mogły skorzystać dzieci, pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

  Zgłoszenia prosimy dokonać do 4 maja 2020 r. do godziny 15.00.

  Przypominam!!!

  nr telefonu do sekretariatu Zespołu: 68 383 51 78

  mail Zespołu: zsp@krosnoodrzanskie.pl

 • Nasza kreatywność podczas zdalnej nauki

  Za nami miesiąc zdalnego nauczania. To dla wszystkich trudny czas, ale się nie poddajemy. Poniżej zdjęcia dokumentujące naszą aktywność ostatnich tygodni m.in. zdrowe śniadanie przygotowane przez uczniów klas młodszych, wiosenne prace plastyczne, prace w ogrodzie, nasi mali przyjaciele.

 • Dzień Sapera

  16 kwietnia to Święto Wojsk Inżynieryjnych zwany Dniem Sapera.

  Saper myli się tylko raz - to powiedzenie jest najdobitniejszym przykładem, że to bardzo niebezpieczna profesja.W Dniu Sapera warto podziękować zawodowcom, którzy w czasie wykonywania swoich obowiązków każdorazowo ryzykują życie a obecnie w ramach wsparcia, pomagają innym służbom mundurowym w ograniczeniu ruchu na przejściach granicznych Rzeczpospolitej Polskiej / naszych przejściach .Dziękujemy!

   

 • Obowiązkowe maseczki

  Od dziś 16 kwietnia obowiązkowo podczas wyjścia z domu musimy zasłaniać twarz i nos. Zamieszczamy wskazówki jak prawidłowo założyć i ściągnąć maseczkę aby uniknąć zarażenia koronawirusem.

 • WIELKANOC

  Kochani uczniowie! Święta Wielkanocne w tym roku będą wyjątkowe. Nie odwiedzicie swoich dziadków i dalszych krewnych, nie udekorujecie koszyczka ze święconką 🐣 . Mimo to spróbujcie przeżyć Wielkanoc jak najbardziej rodzinnie 👨‍👩‍👧‍👦 , odświętnie 👔 i radośnie oraz spędzić miło czas w gronie najbliższych Wam osób - rodziców i rodzeństwa. Pamiętajcie, że ważna jest również świąteczna atmosfera. Mam dla Was kilka zadań do wykonania 🐇 :🌷 Zadbaj o kontakt z dalszą rodziną (zadzwoń do dziadków, kuzynów, cioci, wujka z życzeniami świątecznymi - niech wiedzą, że o nich pamiętasz!)🌷 Wyślij prawdziwą kartkę świąteczną (oczywiście własnoręcznie wykonaną i ozdobioną 🙂 )🌷 Kultywuj obrzędy Wielkanocne (pomaluj ręcznie pisanki, udekoruj swój pokój oraz zadbaj o świąteczną atmosferę)🌷 Pomóż w przygotowaniu potraw Wielkanocnych🌷 Wypełnij Wielkanocną kartę pracy i pochwal się w komentarzu swoimi dokonaniami 🙂

  Niezmiennie, czekam na Wasze komentarze 🌷WK (psycholog)

 • 7 kwietnia - Dzień Pracowników Służby Zdrowia

  7 kwietnia przypada Dzień Pracownika Służby Zdrowia - święto tych, którzy z ogromną cierpliwością dbają o nasze zdrowie i przynoszą ulgę w cierpieniu.Dobrze wiemy, że dziś stoi przed wami ogromne wyzwanie aby ratować nasze zdrowie i życie w czasie walki z koronawirusem. Wiemy, że wśród Państwa, rodziców naszych kochanych uczniów są osoby, które również codziennie narażają się aby pomagać nam, zwykłym ludziom. Chcielibyśmy wam za to podziękować i zapewnić, że myślami jesteśmy z wami.Tak jak my odczuwaliśmy Państwa wsparcie w zeszłorocznej walce o jakość edukacji, tak dziś to my wspieramy was.DZIĘKUJEMY #brawadlawasTylko w chorobie ceni się zdrowie, mówi jedno z popularnych haseł. Światowy Dzień Zdrowia jest więc najlepszą okazją do tego, by zadbać o siebie i innych.Pamiętaj #zostanwdomu

 • Laureat

  Miło nam poinformować, że uczeń klasy VI "a"Mikołaj Tomaszewicz uzyskał tytuł Laureata w wojewódzkim konkursie przedmiotowym z matematyki organizowanym przez Lubuskiego Kuratora Oświaty. Gratulujemy !

 • Jak zwiększyć swoją koncentrację podczas nauki w domu?

  Kochani uczniowie‼️

  przesyłam Wam cenne wskazówki, jak zwiększyć swoją koncentrację podczas nauki w 🏠. Liczę na to, że z nich skorzystacie 📒🖊

  🍀 USTAL PRIORYTETY
  Przejrzyj zadany materiał, zdecyduj, co jest najważniejsze i od tego zacznij. Duże partie materiału rozdziel na mniejsze.

  🍀 ZRÓB LISTĘ ZADAŃ
  Zapisz sobie na osobnej kartce, co masz dziś do zrobienia. Ustal priorytety i zacznij od nich codzienną naukę. Wykonane zadania skreśl lub odhacz na swojej liście - ilość skreślonych zadań z pewnością zmotywuje Cię to do dalszej pracy!

  🍀 WYELIMINUJ ROZPRASZACZE
  Wyłącz telefon i media społecznościowe. Poproś również domowników, aby Ci nie przeszkadzali. Traktuj naukę w domu jako swój obowiązek.

  🍀 UPORZĄDKUJ SWOJĄ PRZESTRZEŃ
  Ład i porządek na biurku sprzyja lepszej koncentracji. Przygotuj niezbędne książki i zeszyty. Ułóż obok kolorowe zakreślacze, długopisy, ołówki. Miły akcent na biurku (np. zdjęcie przyjaciół, ukochanego psa) umili Ci chwile nauki.

  🍀 ZADBAJ O PRAWIDŁOWĄ POSTAWĘ
  Nieprawidłowa postawa przy biurku może doprowadzić do bólu pleców. nóg oraz głowy. Staraj się siedzieć prosto, nie kładź się na biurko.

  🍀 RÓB PRZERWY
  Rozciągaj mięśnie, spójrz przez okno, pobaw się z psem/kotem co 25-30minut nauki przy komputerze. Przerwy też są potrzebne, aby zregenerować umysł i odpocząć od nauki. Pamiętaj o ruchu na świeżym powietrzu. Korzystaj z możliwości odpoczynku w ogrodzie.

  🍀 ZASILAJ MÓZG
  Przygotuj sobie zdrowe przekąski, które dodadzą Ci energii (orzechy, bakalie, gorzką czekoladę). Nawadniaj swój organizm - pij dużo wody mineralnej. Jedz regularne posiłki.

  🍀 WIETRZ POKÓJ
  Świeże powietrze i odpowiednie światło (najlepiej dzienne) są bardzo ważne i sprzyjają koncentracji. Niech to będzie Twój codzienny rytuał przed rozpoczęciem nauki zdalnej.

  🍀 WYSYPIAJ SIĘ
  Wyspany i wypoczęty mózg lepiej się koncentruje i zapamiętuje. Jest bardziej wydajny i dostarcza więcej energii. Nie siedź do późna przed monitorem. Wypij herbatę, poczytaj książkę. Ułatwi Ci to zasypianie.

  Do wydruku: Spróbujcie zaplanować swój dzień z pomocą plannera. Napiszcie, czy Wam się udało 🙂

  Psycholog

 • ZADANIA PLASTYCZNE DLA KREATYWNYCH

  W zaistniałej sytuacji zmuszeni jesteśmy ograniczyć do minimum swoje kontakty z innymi. Pozostaliśmy w domu, mamy więcej czasu, który możemy spożytkować konstruktywnie na różne sposoby. Co jakiś czas będziemy podrzucać wam kilka ciekawych pomysłów na prace plastyczne, które możecie wykonać samodzielnie lub wspólnie z bliskimi Wam osobami. A oto juz prace które otrzymaliśmy. Są super! Czekamy na więcej.

 • ZDALNE NAUCZANIE

  Drodzy uczniowie i rodzice!

  W związku z zaistniałą sytuacją zagrożenia zdrowia i życia, wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Edulacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od dzisiaj rozpoczynamy tzw. KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ. Jest to inny sposób realizacji naszych obowiązków tj. przekazywania i zdobywania wiedzy, który będzie wymagał od nas wszystkich systematycznego kontaktu przez przede wszystkim LIBRUSA, a dodatkowo stronę internetową szkoły lub jej Facebook, a nawet adresów e-mailowych, samodzielnej pracy przy komputerze z zachowaniem zasad higieny (czyli to co robiliśmy przez ostatni tydzień z tym, że teraz będzie to Waszym i naszym codziennym obowiązkiem).

  Szczegóły:

  1. Lekcje rozpoczynają się o godz. 8.15 i realizowane są zgodnie z nowym planem umieszczonym w LIBRUSIE. W tym czasie nauczyciele udostępniają materiały do realizacji, uczniowie i rodzice mają możliwość konsultacji z nauczycielem.

  2. Treści nauczania i sposób ich realizacji nauczyciele przekazują danemu oddziałowi klasowemu poprzez wiadomości.

  3. Podstawą obecności ucznia podczas zajęć jest odebranie wiadomości w danym dniu.

  4. Nauczyciel wyznacza, które zadania, w jaki sposób i w jakim terminie mają być do Niego odesłane. Prace będą oceniane zgodnie z obowiązującym WSO.

  5. W przypadku braku technicznej możliwości kontaktu z przedmiotowcem (nie dotyczy chwilowego braku dostępu do Internetu) rodzic powiadamia dyrektora szkoły ( Tel. 660 437 833). Przedmiotowiec przygotowuje materiały nauczania w formie papierowej do odbioru przy wejściu do szkoły w każdy poniedziałek w godz. 9.00-12.00.

  RODZICÓW PROSIMY O SYSTEMATYCZNE MONITOROWANIE DZIECI W ICH PRACY I WSPARCIE

 • "Jak zorganizować miejsce do pracy ucznia w domu?"

  Pani Psycholog z naszej szkoły przygotowała również informację na temat organizacji miejsca pracy dla uczniów w domu.

  Zapraszamy do zapoznania się z treścią.

  Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu?

  1. ORGANIZACJA I HIGIENA MIEJSCA PRACY Każdemu dziecku należy zapewnić w domu stałe miejsce do pracy, kącik, w którym mogłoby ono przechowywać swoje książki, zeszyty i przybory szkolne. Stół i krzesło powinny być dostosowane do wymiarów ciała ucznia. W "kąciku pracy" ucznia musi panować ład i porządek, czystość i estetyka. Jedno z podstawowych wskazań higieny dotyczy oświetlenia pokoju, w którym uczeń pracuje. Pokój ten powinien być jasny, światło zaś powinno padać z lewej strony pracującego u dzieci praworęcznych, a u leworęcznych odwrotnie. Należy przy tym pamiętać, że nie tylko słabe, ale jednocześnie jaskrawe światło jest szkodliwe, wywołuje zmęczenie wzroku, a przez to zmęczenie umysłowe.Dla zdrowia dziecka i wydajności jego pracy bardzo ważne jest oddychanie świeżym powietrzem. Należy wobec tego przyzwyczajać dzieci, aby przed rozpoczęciem pracy przewietrzały pokój (nie wietrzyć podczas pracy – dźwięki dochodzące z zewnątrz mogą rozpraszać dziecko).Samodzielna praca ucznia wymaga wysiłku umysłowego oraz napięcia woli i skupienia uwagi, w związku z czym nawet najlepiej zorganizowany "kącik pracy" i przestrzeganie zasad higieny nie przyczynią się same do podniesienia wydajności pracy ucznia, jeśli otoczenie domowe nie zapewni mu ciszy niezbędnej do nauki. Gwar w otoczeniu dziecka odrabiającego lekcje rozprasza uwagę, a niekiedy wręcz uniemożliwia mu skupienie uwagi i przygotowanie zadanej pracy. Dziecko w młodszym wieku szkolnym ma słabo wyrobioną koncentrację uwagi i jeżeli ją zakłócimy trudno mu się będzie na nowo wdrożyć do pracy.Ważne jest też ułożenie książki w stosunku do oczu. Książka nie powinna leżeć płasko na stole, aby przy czytaniu nie pochylać głowy.

  2. PLAN DNIA UCZNIA Duży wpływ na wyniki nauki domowej wywiera dzienny rozkład zajęć domowych ucznia. Jak wykazują badania, jedną z przyczyn niechęci do nauki oraz nieefektywnej nauki jest rozluźnienie dyscypliny i nieracjonalne wykorzystanie czasu. Z wielu przeróżnych zajęć uczniowie nie potrafią wybrać tego, co potrzebne, a odrzucić czynności drugorzędnych, nie mają oni odpowiednich nawyków pracy, które umożliwiłyby im pogodzenie obowiązków szkolnych i rodzinnych z wypoczynkiem i rozrywką. Z tego powodu szkolne i domowe obowiązki ucznia wymagają starannego uporządkowania.Pora nauki powinna być stała, co zazwyczaj ułatwia adaptację do pracy i zapobiega szkodliwemu pośpiechowi. Najodpowiedniejszą porą do nauki zdalnej są godziny dopołudniowe, przy czym najlepiej, aby dziecko rozpoczynało naukę o stałej porze, około godziny 8.00 - 9.00.

  3. PRZEBIEG NAUKI DOMOWEJ Przed przystąpieniem do nauki uczeń powinien wykonać pewne czynności wstępne: przewietrzyć pokój, pobrać i przejrzeć zlecone przez nauczycieli zadania i terminy ich wykonania, ustalić kolejność ich wykonania, przygotować i we właściwym porządku rozmieścić na stole potrzebne książki, zeszyty i przybory do pisania, rozplanować pracę w czasie i dopiero wówczas rozpocząć pracę nad wykonaniem tych zadań.Uczeń, przystępując do nauki, powinien zabierać się do najtrudniejszych i najważniejszych zadań. Zadania trudniejsze powinien przeplatać łatwiejszymi, pisemne-ustnymi. Zadane ćwiczenia należy wykonać w tym samym dniu, w którym uczeń czytał przygotowane przez nauczycieli materiały.Rodzic w miarę możliwości powinien czuwać nad prawidłowym przebiegiem pracy swego dziecka. Jeżeli dziecko nie potrafi zrozumieć danych treści, należy tak pokierować jego myśleniem, aby naprowadzić na prawidłową drogę, udzielić wskazówek. Nie należy podawać gotowych rozwiązań.W trakcie nauki domowej potrzebny jest odpoczynek, wskazane są krótkie przerwy, ale muszą być stosowane w odpowiednim momencie. Niech dziecko zakończy rozpoczętą pracę lub dojdzie do jakiegoś punktu i wtedy może zrobić sobie przerwę. Narastające zmęczenie zmniejsza koncentrację dziecka. Przerwy pozwalają na uporządkowanie przeczytanych informacji i powiązanie ich w logiczną całość. Przerwy w trakcie nauki nie mogą jednak być zbyt długie (10-15min.), aby dziecko nie zapomniało przez ten czas, czego się nauczyło. Z drugiej zaś strony nie należy zbyt długo uczyć się bez przerwy, gdyż zmęczenie powoduje gorsze i mniej trwałe przyswajanie wiadomości.Wieczorem, a zwłaszcza późną nocą uczeń pracuje ze wzmożonym wysiłkiem. Czas potrzebny na przyswojenie koniecznego materiału wydłuża się wskutek wadliwej pracy komórek mózgowych uczącego się.

  4. POMOC W NAUCE Pomoc rodziców powinna zasadniczo polegać na dopilnowaniu, aby dziecko uczyło się o ustalonej porze dnia oraz aby wiedziało, czego ma się uczyć. W przypadku młodszych lub mniej samodzielnych dzieci konieczne może być ściągnięcie materiałów ze strony szkoły. Jeśli jest to możliwe, dobrze jest wspólnie z dzieckiem ustalić plan wykonania zadań, a następnie kontrolować, czy dziecko ten plan realizuje, w tym czy pamięta o robieniu sobie przerw. Jeśli jednak uczeń nie rozumie czegoś lub mimo czynionych prób nie może sobie poradzić z jakimś zagadnieniem, trzeba mu pomóc. Nie należy jednak spieszyć się od razu z gotowym wyjaśnieniem, lecz raczej pokierować za pomocą pytań i poleceń jego rozumowaniem, czasem wskazać odpowiednią lekturę albo naprowadzić na właściwą drogę, tak aby uczeń sam znalazł rozwiązanie. Obowiązuje tu ogólna zasada wychowywania tak, aby dziecko nie szło na łatwiznę, lecz aby było wdrażane do podejmowania wysiłku oraz aby budziło i rozwijało w sobie inicjatywę , pomysłowość i samodzielność. Zasadę zaś dość często spotykanego wyręczania dziecka w jego pracy przez rodziców należy zastąpić zwyczajem odsyłania go do źródeł wiadomości. Jeśli dziecko zasadniczo nie ma problemów z nauką i jest samodzielne wystarczy kontrola wykonanej pracy (dobrze żeby samo poprosiło o sprawdzenie – to jego „interes”).Nie należy szczędzić dziecku pochwał za dobrze wykonaną pracę. Wystrzegać się trzeba natomiast rygorystycznych nakazów i gróźb. Zbytni rygor i despotyczne dyrygowanie dzieckiem hamuje rozwój jego samodzielności, utrudniając mu tym samym naukę. Jednocześnie należy pogodzić się z tym, że dziecko nie pojmuje nauki jako najciekawszego i najprzyjemniejszego spędzania czasu. Rodzic powinien mu wytłumaczyć, że chociaż nauka nie jest tak przyjemna jak gry komputerowe, jest jego obowiązkiem, a dodatkowo jest konieczna dla jego dalszego rozwoju.Komfortowe warunki domowe nie zapewnią dziecku sukcesu w nauce, jeżeli rodzice są obojętni lub mają lekceważący stosunek do szkoły, nauczycieli czy nauki dziecka. Dzieciom w młodszym wieku szkolnym pomoc rodziców w odrabianiu prac domowych daje poczucie bezpieczeństwa, radości, zadowolenia, kształtuje się ogromna więź uczuciowa. Dziecko wyrastające w atmosferze miłości, poszanowania dla nauki i wysiłku w nauce utwierdzi się w przekonaniu, że nauka jest ważna i potrzebna. Rodzic poprzez zainteresowanie nauką dziecka, kontrole, rozmowy, objaśnianie problemów, wyrabia stosunek systematyczności, pilność i sumienność. Pozytywne nastawienie, mówienie o nauce spokojnie i z entuzjazmem wpływa na efektywność wyników w nauce.

  mgr Wioleta Krygier

  Opracowano na podstawie: „Nauka domowa ucznia - referat dla rodziców” K. Sałańskiej (https://www.edukacja.edux.pl/p-31540-nauka-domowa-ucznia-re…)

   

   

 • Informacje dla rodziców

  Drodzy Rodzice i Uczniowie !Przesyłamy wam garść informacji ,które pomogą podczas tej niezwykłej sytuacji w której się znaleźliśmy.

  W załączonych plikach znajdziecie informacje o tym, jak:1. Motywować dzieci do nauki2. Jak organizować dzieciom warunki do pracy w domu?3. Co oznacza hasło "Bezpieczny internet"?

  Polecamy również stronę, na której znajdują się filmiki jak korzystać z internetu. Są to filmiki i dla dzieci i młodzieży.

  https://www.saferinternet.pl/…/zostan-znajomym-swojego-dzie…

   

 • Rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych na rok szkolny 2020/2021

  UWAGA! UWAGA! 17 lutego rozpoczynamy rekrutację do Przedszkola w Starym Raduszcu i Szkoły Podstawowej nr 1 w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Krośnie Odrzańskim. Wszystkie niezbędne dokumenty w zakładce REKRUTACJA

 • Przerwa urlopowa

  Informuję, że w pierwszym tygodniu ferii tj. od 27 do 31 stycznia 2020 r. sekretariat szkoły będzie nieczynny z powodu przerwy urlopowej.

  Z poważaniem dyrektor Zespołu

 • WOŚP

  Jak co roku zaangażowaliśmy się w pomoc dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Samorząd Uczniowski przekazał 100 zł, aby wesprzeć tegoroczny cel. 

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krośnie Odrzańskim
  ul. Bohaterów Wojska Polskiego 21
  66 - 600 Krosno Odrzańskie
 • szkoła tel./fax (68) 383 51 78
  przedszkole tel. (68) 383 79 10

Galeria zdjęć