Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Szkoła

  • „Spotkanie pokoleń”

    „Spotkanie pokoleń”

    Dnia 25 wrześna 2014 roku uczniowie naszej Szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję „My z niego wszyscy…” przypominającą powstanie 75 lat temu Polskiego Państwa Podziemnego. Na lekcjach historii dzieci dowiedziały się o tematyce tego projektu. Wykonały prace plastyczne (przedstawiające kotwicę-znak Polski Walczącej), które zostały wyeksponowane w szkole. W tym dniu uczestniczyły w spotkaniu z zaproszonymi do nas paniami, które przeżyły zesłanie na Sybir. Była to niezwykle pouczająca i  wzruszająca lekcja historii, podczas której dzieci z wielką uwagą i „ łezką w oku” słuchały wspomnień z okrutnych czasów II wojny światowej. Podziękowaliśmy naszym miłym gościom ogromnymi brawami, kwiatami i laurkami, a na następne spotkanie już czekamy z niecierpliwością.

    ZDJĘCIA

  • 3. miejsce w Polsce!!!

    3. miejsce w Polsce!!!

    Nasza szkoła zdobyła III miejsce w Polsce w konkursie „Czas na Zdrowie”!

    Rozdanie nagród odbędzie się w ramach Pikniku Rodzinnego Instytutu Matki i Dziecka "OdWAŻ SIĘ być zdrowym". Na miejscu czekać będzie wiele atrakcji, m.in. warsztaty edukacyjno-ruchowe, mini-siłownia czy pokazy wyczynowego skakania na skakance. Odbędzie się bicie rekordu Guinessa na płycie Stadionu Narodowego. Jest zamiar ułożyć największą na świecie żywą literę "Z" jak Zdrowie :-) Pomogać nam w tym będą Małgosia Socha i Beata Sadowska! Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za przybycie na nasz majowy festyn i pomoc w osiągnięciu spektakularnego sukcesu :)
     

  • Inauguracja roku szkolnego 2014/2015

    Inauguracja roku szkolnego 2014/2015
    Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci!
    Serdecznie zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015, które odbędzie się 1 września br. (tj. poniedziałek):
    - o godz. 8:30 msza święta w Kościele św. Jadwigi Śląskiej,
    - o godz. 9:45 inauguracja roku szkolnego 2014/2015 na auli szkolnej.
  • Szanowni Rodzice uczniów klasy pierwszej!

    Szanowni Rodzice uczniów klasy pierwszej!

    W najbliższym roku szkolnym zajdą istotne zmiany dotyczące materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych do klasy pierwszej oraz terminów ogłaszania szkolnego zestawu podręczników:
    - 1 września 2014 r. uczniowie  pierwszej klasy  otrzymają darmowy podręcznik „Nasz Elementarz”, przygotowany na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, 
    - samorząd otrzyma dotację celową na zakup, dla tych uczniów, podręcznika lub materiałów edukacyjnych do języka obcego oraz materiałów ćwiczeniowych,
    - podręcznik, materiały edukacyjne (w tym do języka niemieckiego) i  materiały ćwiczeniowe do obowiązkowych zajęć  edukacyjnych będą   bezpłatne; wyjątek stanowić będzie podręcznik do religii, którego koszty poniesie rodzic,
    - darmowy podręcznik będzie wypożyczany przez Szkołę  na czas nauki w klasie pierwszej. Oznacza to, że  po zakończeniu nauki ma być zwrócony  w nienaruszonym stanie, w przeciwnym razie rodzic zwraca koszt zakupu,
    - materiały ćwiczeniowe są przekazywane uczniowi  bez obowiązku zwrotu do Szkoły,
    - wypożyczenie podręczników i  przekazanie materiałów ćwiczeniowych dzieciom nastąpi na początku września,
    - w szkolnym zestawie podręczników na r. szkolny 2014/2015 nie znajdą się   podręczniki dla pierwszoklasistów ponieważ   będą  bezpłatne,
    Na stronie
    www.naszelementarz.men.gov.pl. są odpowiedzi na pytania związane z darmowym podręcznikiem. Z pewnością pozwolą Państwu na pozbycie się ewentualnych wątpliwości związanych z powyższym tematem.

     

  • "Mini Uniwersytet"

    "Mini Uniwersytet"

    Na początku wakacji, 7-9 lipca 2014 r., w Gryżynie odbył się biwak dla uczestników projektu „Mini Uniwersytet Obywatelski” w Collegium Polonicum w Słubicach. Przez cały rok szkolny dojeżdżało 8 uczniów z klas VI „a”, by poznać zasady samorządności i demokracji. Zwieńczeniem tych spotkań stał się wyjazd do Ośrodka Wypoczynkowego w Gryżynie. Naszą szkołę reprezentowała tam Iwona Wlazło, Maja Weretko oraz Bartosz Weretko. Dzieci przygotowały kampanię wyborczą, a w końcu „mini – wybory” prezydenckie, co zostało sfilmowane przez ekipę telewizyjną ze Świebodzina. Odwiedził też młodych „samorządowców” Burmistrz Krosna Odrzańskiego Pan Marek Cebula. Między zajęciami dzieci zażywały kąpieli wodnej oraz słonecznej, grały w piłkę, miały czas wolny (choć niewiele). Z naszymi uczniami przyjechała Pani Dyrektor, Wioletta Radecka – Weretko  oraz Pani Jolanta Pietrenko, opiekun Samorządu Szkolnego.

    Nad realizacją całego przedsięwzięcia czuwały Pani Sylwia Kostrzewska, prezes Zarządu Fundacji Alicji oraz Pani Magdalena Tokarska.

  • Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

    Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

    Po uroczystej mszy świętej w Kościele św. Jadwigi Śląskiej nastąpiło w szkolnej auli zakończenie roku szkolnego. Przede wszystkim pożegnaliśmy się z VI klasą, która przyniosła nam powody do domy, osiągając wspaniały wynik na teście szóstoklasisty – 29,1 pkt. Po przekazaniu sztandaru młodszym kolegom, przewodnicząca Samorządu Szkolnego, Katarzyna Derezińska, oddała władzę Julii Wętła. Następnie Pani Dyrektor wręczyła wyróżniającym się uczniom nagrody, a rodzicom podziękowania oraz listy gratulacyjne.

    Gdy zabrzmiał ostatni dzwonek, wszyscy udali się na zasłużone wakacje!

  • ZIELONA SZKOŁA

    ZIELONA SZKOŁA

    W końcu udało nam się zrealizować Zieloną Szkołę! Nastąpiło to w dniach 23-25 czerwca 2014 r. Uczniowie klas 1-6 wyjechali do Ośrodka „Zielona Gospoda” w Przesiece gdzie spędzili „pracowicie” 3 dni. Oczywiście obowiązkowym punktem stało się wyjście w kierunku Zamku Chojnik. Wszyscy uczniowie podołali trudom wędrówki, a wrażenia z trasy pozostaną na długo w pamięci.

    Dzieci zwiedziły „Muzeum Lalek” (młodsze klasy), weszły na Małą Skocznię (kl. IV-VI), skąd oglądały panoramę Karpacza. Zjazd na torze saneczkowym oraz wizyta zachwyciła wszystkich uczestników „zielonej szkoły”, do tego wspólne zabawy, grillowanie i jak tu wracać do szkoły? Dobrze, że wakacje tuż, tuż …..

  • "MILITARNY BIWAK"

    "MILITARNY BIWAK"

    „Militarny biwak” uczniom klas 4-6 zorganizowało Starostwo Powiatowe oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji na stadionie krośnieńskim w dniach 16-17 czerwca 2014 r. Najpierw pojechaliśmy „rowerowym szlakiem” do elektrowni wodnej w Dychowie. Wieczorem relaksowaliśmy się przy ognisku i pieczonych kiełbaskach. Drugiego dnia oglądaliśmy pokazy sprzętu Straży Granicznej.

    Atrakcją biwaku był nocleg w namiotach wojskowych rozbitych przez żołnierzy 5 Kresowego Batalionu Saperów w Krośnie Odrzańskim oraz możliwość skorzystania z obiektów OSiR: boiska, squash, kręgielnia. Dziękujemy organizatorom za zorganizowanie biwaku!

  • KOROWÓD Z OKAZJI RYBOBRANIA

    KOROWÓD Z OKAZJI RYBOBRANIA

    W dniu 20 czerwca 2014 roku nasza szkoła wzięła udział w I KROŚNIEŃSKIM POCHODZIE RYBOBRANIOWYM. Kolorowy korowód wyruszył spod gimnazjum,  przemaszerował ulicami naszego miasta i dotarł do portu nad Odrą. Tam – Burmistrz Miasta przekazał władzę nad miastem Wodnikowi. Nasi chłopcy w tym dniu stali się prawdziwymi  rybakami, dziewczynki założyły stroje, które symbolizowały wodę.

    A oto jak wyglądali nasi uczniowie:

    ZDJĘCIA

  • Lista dzieci przyjetych do klasy pierwszej na rok szkolny 2014/2015

    Lista dzieci przyjetych do klasy pierwszej na rok szkolny 2014/2015

    Lista dzieci przyjętych do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Krośnie Odrzańskim na nowy rok szkolny 2014/2015:

    Lista_dzieci_przyjetych_do_klasy_1

  • Zakończenie roku szkolnego 2013/14

    Zakończenie roku szkolnego 2013/14

    o godz. 8:30 msza święta w Kościele św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim,

    o godz. 9:45 uroczyste zakończenie roku szkolnego na auli szkolnej.

    Zapraszamy!

     

  • II Lubuski Sejmik Dziecięcy

    Uczniowie naszej szkoły reprezentowali powiat krośnieński w II Lubuskim Sejmiku Dziecięcym, który odbył się 2 czerwca 2014r. w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Gorze. Byli to uczniowie kl. VI: Katarzyna Derezinska, Iwona Wlazło, A. Jurant i Bartosz Weretko pod opieką Pani Jolanty Pietrenko, opiekuna Samorządu Szkolnego. Uczniom towarzyszyła Pani Dyrektor W. Radecka-Weretko.

    Spotkanie to zostało zorganizowane w ramach dochodów Międzynarodowego Dnia Dziecka i miało na celu przybliżenie uczniom szkół podstawowych naszego regionu zasad funkcjonowania Samorządu Województwa Lubuskiego oraz możliwości wsparcia inicjatyw edukacyjnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Gości powitał Tomasz Możejko, Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego. Głos zabrała Pani Elżbieta Polak, Marszałek  Województwa Lubuskiego oraz Magdalena Tokarska z Fundacji Alicji, dzięki której uczniowie klasy szóstej brali udziału w projekcie „Mini Uniwersytet Obywatelski w Collegium Polonicum w Słubicach.

    Potem nastąpiły obrady II Lubuskiego Sejmiku  Dziecięcego. Przewodnicząca naszego Samorządu Szkolnego, Katarzyna Derezińska, pełniła funkcję Radnego Województwa. W przerwie spotkania na wszystkich czekał słodki poczęstunek, zaś na koniec uczniowie wraz z opiekunami otrzymali upominki. Wszyscy byli zadowoleni z tego spotkania, a dzieci nabyły nowego, ważnego doświadczenia.

    ZDJĘCIA

  • Mistrz Ortografii 2014

    Mistrz Ortografii 2014

    Kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego za nami. W czwartek 5 czerwca 2014 r. w naszej szkole odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego „MISTRZ ORTOGRAFII”. O tytuł „Mistrza Ortografii” rywalizowali uczniowie klas 1-6. W konkursie udział wzięło 30 uczestników ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Po sprawdzeniu prac komisja konkursowa przyznała tytuły Mistrza i Wicemistrza Ortografii oraz III miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych następującym uczniom:

    Imię i nazwisko ucznia

    Klasa

    Tytuł lub zdobyte miejsce

    ANNA NOSEWICZ

    I

    Mistrz Ortografii

    WERONIKA ŚLIWIŃSKA

    I

    Wicemistrz Ortografii

    MAJA KOBITA

    I

    III miejsce

    ALEKSANDRA PAWŁOWSKA

    II

    Mistrz Ortografii

    WIKTORIA SOSNOWSKA

    II

    Wicemistrz Ortografii

    JAGODA DUZIAK

    II

    III miejsce

    MARTYNA SOSNOWSKA

    III

    Mistrz Ortografii

    JAKUB DĄBROWSKI

    III

    Wicemistrz Ortografii

    KAMIL CZARNECKI

    III

    III miejsce

    ZOFIA ŁĘCKA

    IV

    Mistrz Ortografii

    WIKTORIA MICHALAK

    IV

    Wicemistrz Ortografii

    KAMILA DUNAJSKA

    IV

    III miejsce

    MARTA PRAŻANOWSKA

    V

    Mistrz Ortografii

    WIKTORIA NAJWER

    V

    Wicemistrz Ortografii

    MICHAŁ GRYDZIUSZKO

    V

    III miejsce

    KATARZYNA DEREZIŃSKA

    VI

    Mistrz Ortografii

    NATALIA FRENCEL

    VI

    Wicemistrz Ortografii

    DOMINIKA KOZŁOWSKA

    VI

    III miejsce

    Trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii wiekowej nagrodzone zostały słownikami,  a wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz upominki ufundowane przez Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim.

    Gratulujemy wysokich wyników!

    Dziękujemy pani dyrektor i wszystkim pracownikom szkoły zaangażowanym w organizację konkursu oraz Radzie Rodziców za pyszne ciasta na osłodę konkursowych zmagań.

    ZDJĘCIA

  • Roztrzygnięcie konkursu "W kontakcie z energią"

    Roztrzygnięcie konkursu                                "W kontakcie z energią"

    Kapituła konkursowa zdecydowała o przyznaniu wyróżnienia tj. tablicy interaktywnej dla Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Krośnie Odrzańskim za niekonwencjonalny i trudny do realizacji pomysł budowy kolektora słonecznego oraz za uzyskanie w konkursie największej ilości głosów internautów. Ślicznie dziękujemy za owocne współdziałanie i za każdy oddany na nas głos!!!

  • Otrzymaliśmy tytuł "SZKOŁY W RUCHU"

    Otrzymaliśmy tytuł "SZKOŁY W RUCHU"

    2 czerwca 2014 r. otrzymaliśmy informację, że Nasza Szkoła spełniła wszelkie kryteria ubiegania się o tytuł SZKOŁY W RUCHU i została umieszczona na mapie SwR otrzymując jednocześnie ten zaszczytny tytuł przyznawany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Bardzo się z tego powodu cieszymy i nadal zachęcamy wszystkich naszych Uczniów wraz z Rodzinami do aktywności fizycznej i ruchu w każdej postaci ponieważ sport to ZDROWIE :-)
     

  • Święto Biblioteki i Bibliotekarza

    Święto Biblioteki i Bibliotekarza

    8 maja to dzień, w którym swoje święto obchodzą bibliotekarze. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali dla Nich laurkę.

    Piękne życzenia i okolicznościowy kwiatek zostały złożone na ręce jednej z sympatycznych pań bibliotekarek.

  • Wyniki konkursu Kangur Matematyczny 2014

    Wyniki konkursu Kangur Matematyczny 2014

    Jest nam miło pinformować, iż w tegorocznym konkursie Kangur Matematyczny nasi uczniowie zdobyli wysokie lokaty:

    • Klasa 2 Weretko Maja – bardzo dobry wynik
    • Klasa 3 Długokęcka Aurelia – bardzo dobry wynik
    • Klasa 4 Twardowski Paweł – wyróżnienie, Reformat Fabian – wyróżnienie
    • Klasa 5 Szaciłło Szymon – wyróżnienie
    • Klasa 6 Jakubowska Oliwia – wyróżnienie, Weretko Bartosz – wyróżnienie

    Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach „KANGURA”.

  • Stelmet Zielona Góra Mistrz Polski 2012/2013 z wizytą w naszej szkole!

    Stelmet Zielona Góra Mistrz Polski 2012/2013 z wizytą w naszej szkole!

    Tempo przygotowania do Festynu „Czas na Zdrowie” nie ustaje. W ramach „Rozgrzewki” zaprosiliśmy do nas niesamowitych gości, a mianowicie sportowców z zielonogórskiego STELMET-u.

    25 kwietnia 2014 r. wizytę złożyli nam Kamil Chanas oraz Marcus Ginyard. Goście przywitani w szkolnej auli gromkimi brawami udzielali odpowiedzi na pytania zadawane przez uczniów klas I-VI. Dzieci interesował przebieg kariery sportowej koszykarzy, częstotliwość treningów, najważniejsze osiągnięcia oraz doznane kontuzje. Nie zabrakło pytań o marzenia oraz szczegóły życia prywatnego. Sportowcy cierpliwie udzielali odpowiedzi na wszystkie pytania, za co zostali nagrodzeni rzęsistymi oklaskami. Ukoronowaniem tej części spotkania były wspólne zdjęcia, rozdanie autografów i plakatów.

    Następnie przenieśliśmy się na boisko szkolne gdzie Kamil i Marcus dali nam popis rzutów do kosza. Mistrzowie Polski chętnie pozowali do indywidualnych zdjęć z naszymi uczniami, a pani dyrektor wręczyła naszym gościom pisemne podziękowanie za wizytę na ze „świeżo” zrobionym na auli szkolnej zdjęciem.

    To spotkanie dostarczyło nam wielu przeżyć i niesamowitych emocji, a wielcy sportowcy okazali się zwyczajnymi, niezwykle sympatycznymi ludźmi.

    ZDJĘCIA

  • Lektor języka niemieckiego – praca dodatkowa

    Lektor języka niemieckiego – praca dodatkowa

    Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Krosno Odrzańskie, ogłasza nabór na pełnienie funkcji lektora języka niemieckiego w związku z realizacją projektu pn.: „Kursy dla aktywnych – biblioteka z inicjatywą”, zwanego dalej Projektem, realizowanego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Projekt będzie realizowany w ramach zadań statutowych Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy, w sferze edukacji, oświaty i kultury; finansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, nr umowy 47 -AB/2014.

    Forma zatrudnienia:

    Umowa-zlecenie, na czas określony

    Nabór na stanowisko:

    lektor języka niemieckiego

    Obowiązki:
    - Prowadzenie kursu języka niemieckiego dla osób dorosłych.

    Wymagania:

    - wykształcenie wyższe (filologia germańska) lub Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych.
    - doświadczenie w nauczaniu języka niemieckiego,
    - znajomości metodyki nauczania języków obcych,
    - dyspozycyjność 3 godziny tygodniowo (kurs będzie odbywał się w godzinach popołudniowych, dwa razy w tygodniu po 1,5 h (90`), przez 3 miesiące
    - umiejętności motywowania do nauki,
    - umiejętność realizacji zamierzonych celów szkoleniowych
    - dynamizm i zapał do pracy

    - komunikatywność, odpowiedzialność, sumienność;

    - umiejętność dobrej organizacji pracy

    Oferujemy:
    - pracę 3. godziny tygodniowo, od czerwca do sierpnia 2014
    - atrakcyjne wynagrodzenie,
    - art. szkolne i biurowe niezbędne do przygotowywania i prowadzenia zajęć,

    - bezpłatne korzystanie z kserokopiarki.

     Wymagane dokumenty i oświadczenia:

    • kopia dowodu osobistego;
    • kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie;
    • oświadczenie kandydata o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych oraz
      o korzystaniu z pełni praw publicznych;
    • oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji;
    • CV;
    • list motywacyjny;

    Oferty należy składać w terminie do dnia 20 maja 2014 r. do godz. 17:00 na adres: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krosno Odrzańskie, ul. Parkowa 1, 66-600 Krosno Odrzańskie; w zaklejonej kopercie z dopiskiem: „Konkurs ofert – lektor języka niemieckiego”. O zachowaniu terminu złożenia oferty decyduje data wpływu do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy.

    Wynagrodzenie za pracę w projekcie, będzie wypłacone w oparciu o zawartą umowę po zatwierdzeniu wykonanych prac, na podstawie otrzymanej faktury lub rachunku. Umowa na wykonanie przedmiotu zamówienia zostanie zawarta na czas realizacji kursu.

  • ROZGRZEWKA - "CZAS NA ZDROWIE 2014"

    ROZGRZEWKA - "CZAS NA ZDROWIE 2014"

    Nasza szkoła ponownie przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Czas na Zdrowie” realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej,  Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Rzecznika Praw Dziecka. Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku zajęliśmy 2.miejsce w Polsce, co stało się dla nas ogromnym sukcesem.

    Tegoroczne zmagania w dziedzinie promowania zdrowego stylu życia rozpoczęliśmy już w marcu. Zespół uczniowski, który reprezentuje naszą szkołę, przyjął nazwę „KRZEPKIE RZEPKI”. Podjęte działania mogliśmy też przedstawić rodzicom podczas zebrania ogólnego w dniu 20 marca br. najpierw wśród salw śmiechu widowni uczniowie z Teatrzyku „Źródełko” przedstawili model zdrowego trybu życia w ujęciu kabaretowym. Potem wiele cennych rad i wskazówek udzielili naszym rodzicom pani Danuta Michniewicz – Nowak, lekarz rodzinny i radiolog z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Praktyki Zespołu Lekarza Rodzinnego ZDROVITA Michniewicz-Nowak, Rólka, Wiśniewska-Prałat, Śnieg - Spółka Partnerska w Krośnie Odrzańskim oraz pan Jerzy Stelmach, lekarz anestezjolog, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Nowym Szpitalu Powiatu Krośnieńskiego, którym serdecznie dziękujemy za pomoc w propagowaniu idei konkursu.

    Z kolei pani Halina Stefańczyk, dyrektor Przedszkola nr 2 w Krośnie Odrzańskim, dała nam żywą lekcję walki z chorobą XXI wieku czyli, z nadwagą. Kierując się własnym przykładem dobrze opowiedziała, jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą otyłość, jak można  z nią walczyć i ile wyrzeczeń trzeba ponieść, aby w końcu, tak jak ona, odnieść sukces.

    Ale nie tylko rodzice mieli możność wysłuchania porad lekarskich, gdyż 21 marca br., na Dzień Wiosny, zaprosiliśmy do naszej szkoły dentystkę, panią Marzenę Lisowską, która na spotkaniach z uczniami klas I-III, a potem IV-VI opowiedziała o profilaktyce i leczeniu stomatologicznym dzieci. Okazało się, że nie wszyscy uczniowie wiedzieli,  jak należy dbać o higienę jamy ustnej. Dzięki prelekcji połączonej z pokazem sposobu prawidłowego mycia zębów mamy nadzieję, iż porady i instrukcje Pani doktor zaowocują większą troską i dbałością samych dzieci o ich uzębienie.

    ZDJĘCIA

    21 marca 2014r. wspólnie z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Krośnie Odrzańskim w szkole zorganizowano Dzień Wiosny pod hasłem „Zdrowo i sportowo”. Głównym celem, który przyświecał imprezie była promocja zdrowego trybu życia poprzez propagowanie zasad zdrowego odżywiania i aktywnych form spędzania czasu wolnego. Ważne było także przestrzeganie podczas rozgrywek zasad fair play. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe i dla każdej z nich przygotowano zadania dostosowane do ich wieku i możliwości. Turniej międzyklasowy składał się z dwóch części. Pierwsza, teoretyczna sprawdzała wiedzę zarówno wytypowanych drużyn z poszczególnych klas jak i pozostałych uczniów na temat zdrowego odżywiania, pierwszej pomocy, profilaktyki antynikotynowej oraz sportu. Uczniowie rozwiązywali test, krzyżówki, odpowiadali na przygotowane pytania.

    Druga część, praktyczna odbywała się na boisku szkolnym. Uczniowie klasami brali udział w przygotowanych konkurencjach sportowych takich jak: skoki na skakance, kręcenie hula-hop, rzuty do kosza, rzuty do celu czy strzały do bramki. Wszystkie zmagania oceniało 3-osobowe jury w skład którego weszli: instruktor sportowy OSiR w Krośnie Odrz., pielęgniarka szkolna oraz jeden z nauczycieli. Na podstawie zdobytych punktów przyznano miejsca w kategorii klas I –III i IV –VI. Klasy odebrały pamiątkowe dyplomy i zgodnie z hasłem imprezy otrzymali zdrowe nagrody w postaci jabłek i soków owocowych oraz sprzętu sportowego, z którego będą korzystać podczas przerw czy wycieczek.

    ZDJĘCIA

    Spotkanie z MISTRZEM!

    Dnia 28 marca progi naszej szkoły przekroczył pan Jerzy Ostojski – odznaczony złotą odznaką "za zasługi dla sportu”, która przyznana została przez Minister Sportu i Turystyki – za długoletnią pracę z dziećmi i młodzieżą na niwie sportowej, na wniosek Rady Głównej Federacji Sportowej "Energetyk” z siedzibą w Warszawie. W roku 1996 jako nauczyciel wuefista w szkole w Dychowie, założył UKS "Energetyk” ze specjalnością – biegi na orientację. To jest jego ulubiony sport. Był i jest czynnym zawodnikiem, odnosi w tej dyscyplinie duże sukcesy w kraju i poza jego granicami. Jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski, a jako reprezentant kraju – siedmiokrotnie występował w mistrzostwach świata (Węgry, Rosja, Dania, Norwegia, Szkocja Hiszpania, Czechy)

    Pana Jerzego zaprosiliśmy aby przybliżył nam jedną z mniej popularnych dyscyplin sportowych jaką jest bieg na orientację i jej odmiany. Dowiedzieliśmy się, że kolebką biegu na orientację jest Skandynawia, gdzie pierwsze zawody zostały rozegrane 31 października 1897 r. w miejscowości Bergen (Norwegia) na dystansie 19,5 km jedynie z trzema punktami kontrolnymi na trasie.  W Polsce dyscyplina ta jest popularna od lat 60.

    Dowiedzieliśmy się, że mapa do biegu na orientację jest bardziej szczegółowa od tradycyjnej mapy topograficznej. Sporządzana jest według zasad określonych przez IOF. Większa część rysunku mapy przedstawia tzw. przebieżność lasu, która ma wpływ na wybór wariantu biegu do punktu kontrolnego. Kolor biały przedstawia las bardzo dobrze przebieżny, żółty teren otwarty (np. łąka, pola uprawne), odcienie zielonego – gęstość roślinności wpływającą na tempo biegu (ciemnozielony – roślinność hamująca bieg o 90% i więcej), niebieski – obiekty wodne (strumienie, bagna, jeziora, studnie, hydranty itp.), brązowy – rzeźba terenu (górki, obniżenia, muldy, kopce itp.), czarny – pozostałe szczegóły mogące pomóc w dokładnym umiejscowieniu się na mapie (drogi, kamienie, paśniki, ambony itp.).

    Wiemy już, że w orientacji mapy często używa się kompasu, który pozwala szybko zorientować mapę. Kompas do biegu na orientację charakteryzuje szybkość w ustalaniu kierunku północy. Wyróżnia się dwa rodzaje kompasów:

    • tzw. "płytkę", czyli kompas na sznurku trzymany w dłoni,
    • "norrkompas", czyli kompas zakładany na kciuk.

    Aby zostać sklasyfikowanym należy „podbić” punkt kontrolny, który ma postać stojaka wbitego w ziemię, oznaczony jest kodem oraz lampionem w kolorze biało – pomarańczowym i perforatorem lub puszką elektroniczną. Pan Jerzy przedstawił nam również krótką historię klubu UKS Energetyk Dychów, który powstał pod koniec lat 90, był organizatorem olimpiady biegów na orientację, a  zawodnicy klubu odnoszą wiele sukcesów m.in. na arenach międzynarodowych. Na koniec mieliśmy okazję zobaczyć pamiątkowe medale, zdobyte przez pana Jerzego w zawodach rozgrywanych na terenie całej Europy. Warto dodać, że pan Ostojski jest reprezentantem Polski w bieganiu na orientację. Otrzymaliśmy również zaproszenie do udziału w zawodach, które odbędą się w Dychowie w maju br. naturalnie z mapą i kompasem.

    ZDJĘCIA

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krośnie Odrzańskim
    ul. Bohaterów Wojska Polskiego 21
    66 - 600 Krosno Odrzańskie
  • szkoła tel./fax (68) 383 51 78
    przedszkole tel. (68) 383 79 10
    w sprawach pilnych tel. 660 437 833 (dyrektor)

Galeria zdjęć