Rzecznik Praw Ucznia – mgr Jolanta Pietrenko
Regulamin Rzecznika Praw Ucznia
Prawa ucznia określone są w następujących dokumentach: Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z dania 20 listopada 1989r., ratyfikowana przez Polskę dnia 30 kwietnia 1991r.( Dz. U. Nr 120 poz. 526,527). Ustawa o Systemie Oświaty z dnia 19 lutego 1991r.(Dz. U. Nr 95 poz. 452 z późniejszymi zmianami). Zarządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dani 15 lutego 1999r. W sprawie ramowego statutu publicznej 6 - letniej szkoły podstawowej i publicznego gimnazjum (Dz. Urz. MEN Nr 14/ 1999).
§1
W szkole działa Rzecznik Praw Ucznia wybrany przez wszystkich uczniów klas IV-VII w drodze tajnego głosowania.
§2
Rzecznik Praw Ucznia jest powołany przez Dyrektora szkoły (z zachowaniem procedury §1) na wniosek Samorządu Uczniowskiego.
§3
Rzecznik Praw Ucznia może być odwołany przez Dyrektora szkoły:
§4
Kadencja Rzecznika Praw Ucznia trwa 3 lata.
§5
Rzecznik Praw Ucznia działa na podstawie Statutu Szkoły, Regulaminu Samorządu Uczniowskiego i Konwencji Praw Dziecka. Jego zadaniem jest aktywny udział w życiu szkoły w sytuacjach , w których naruszane są prawa ucznia oraz inicjowanie działań mających na celu obronę ucznia zgodnie z prawami ucznia.
§6
Do obowiązków Rzecznika Praw Ucznia należy w szczególności:
§7
Rzecznik Praw Ucznia ma prawo do:
§8
Tryb postępowania w kwestiach spornych uczeń - uczeń:
Ostateczną decyzję w sprawie rozwiązania konfliktu podejmuje Dyrektor szkoły.
§9
Tryb postępowania w kwestiach spornych uczeń - nauczyciel:
Po wyczerpaniu procedury (§9 –a, b, c ) każda ze stron może zwrócić się do organu sprawującego nadzór pedagogiczny o prowadzenie mediacji.
§10
Rzecznik Praw Ucznia informuje każdorazowo zainteresowane strony o podjętych przez siebie działaniach, zmierzających do rozwiązania konfliktu.